При късо съединение нещата се развиват така: при включването на предпазителя много ясно се чува типично „пукане“ и дори се вижда искра. Ако това стане, моментално изключете предпазителя. Въобще – изключете всичките уреди, които прилежат към този токов кръг. Тогава отново вдигнете предпазителя. В случай, че късото съединение вече е изчезнало, проблемът тогава вероятно е в някой от уредите. Най-лесният начин да проверите е като започнете един по един да включвате всеки от тях. Така ще откриете кой е уредът с проблема. Проблемът вероятно ще се окаже в инсталацията, ако след изключването на уредите и вдигането на предпазителя отново има т.нар. „късо“.
Предпазителят може да се задейства и при претоварване след включването на пореден консуматор. В такъв случай изключете някой от работещите уреди и след това го включете отново. Изчакайте няколко минути, ако предпазителят е топъл. След като се охлади го включете. Препоръчително е разделянето на консуматорите при възможност на отделни токови кръгове. Не подменяйте такъв предпазител, издържащ на по-голям ток с нов, защото това ще доведе вероятно до прегряване на кабела. По този начин опасност от пожар, бъдете внимателни!
Понякога пък проблемите се дължат на лош или разхлабен контакт. Напълно вероятно е с течение на времето връзката, намираща се в самия предпазител, да бъде разхлабена. Това може да причини загряване на предпазителя и така се стига до изключването му. Възможно решение за проблема е да се проверят болтчетата, намиращи се на автоматичния предпазител. При необходимост трябва да се затегнат добре.