Как да подобрите качеството на въздуха в дома си?
Съдържание:
Прибирате ли се вкъщи всеки ден с облекчение, че се спасявате от замърсения въздух навън? Може би ще бъдете шокирани да разберете, че качеството на въздуха в дома ви е също толкова лошо, а може би и по-лошо. Да, качеството на въздуха в дома ви и здравето на членовете на вашето семейство може да са свързани.
Хубаво би било да знаете, че у дома имате чист въздух, който да дишате, нали? Един от начините да разберете това е да проверите качеството на въздуха в дома си. Правилното и задълбочено тестване ще ви покаже дали в дома ви има алергени, мухъл или радон.
Списък с 3 различни начина за тестване на качеството на въздуха в дома
Закупуване на монитор
Днес има няколко монитора за качеството на въздуха в помещенията, като всеки от тях има някои еднакви характеристики, а някои са уникални за тях. Тези устройства обикновено проверяват нивата на алергени, малки прахови частици, летливи органични съединения и други неща, които вдишваме, без да го осъзнаваме, наричани още PM2.5. Някои от тях следят и влажността (за проверка за наличие на мухъл) и температурата.
Проверка за наличие на плесен
Очите и носът ви са два от най-добрите детектори на мухъл. Мухълът обикновено се намира в мазето, канализацията и тръбопроводите и се разпознава по миризмата на плесен. В зависимост от това колко е силен този мухъл, може да се наложи професионалното му отстраняване.
Закупете детектор за въглероден окис
Въглеродният оксид е безцветен газ без мирис и вкус. Този страничен продукт от уредите, използвани в целия дом, камини, пещи, скари, печки и водонагреватели, може да бъде смъртоносен при вдишване. Така че вие и вашето семейство може да го вдишвате, без да знаете. Като инсталирате детектор за въглероден оксид на всеки етаж в дома си, той ще ви предупреди, ако засече високо ниво на CO.
Кои са четирите най-опасни замърсители на въздуха в помещенията?
Повечето от нас не се замислят за опасните замърсители, които влияят на качеството на въздуха в помещенията на вашия дом. Асоциацията по белодробни болести ни съобщава, че все повече от нас започват да разпознават тези опасни елементи, а тези четири са най-опасните и най-често срещаните в повечето домове:
Биологичен замърсител: Тези замърсители включват бактерии, прахови акари и отпадъци от насекоми, плесени и пърхот от домашни любимци. Всички тези неща се натрупват в климатичните серпентини, въздуховодите и филтрите, след което циркулират в целия дом. Това са нещата, които влошават алергиите и астмата, като същевременно причиняват респираторни инфекции.
Замърсители от горене: Всеки уред или устройство, което изгаря гориво, като камина, пещ, газова печка, отоплителен уред и бойлери, отделя замърсители от горенето. При изгарянето на горивото се отделят въглероден оксид и азотен диоксид. Тези безцветни газове без мирис са много опасни, тъй като нарушават доставката на кислород в организма. Това води до замайване, умора, главоболие и други симптоми. Очите, носът и гърлото се дразнят от азотния диоксид, което води до инфекции. Ако не се вземат мерки, експозицията може да бъде изключително вредна.
Радон: Това е естествен газ, който е радиоактивен и е обявен за втората основна причина за рак на белия дроб в страната. Радонът прониква в качеството на въздуха в помещенията на вашия дом през пукнатини в канализацията, подовете и стените, както и през други отвори, които може да намери, излизайки от земята.
Тютюнев дим: Всички сме чували милион пъти колко опасен може да бъде пасивният тютюнев дим, но той все още е в топ 4 на най-опасните замърсители за качеството на въздуха в помещенията ни. В една цигара има приблизително 200 различни отрови, както и 60 химически вещества, причиняващи рак, наречени канцерогени. Цигареният дим на закрито излага дома ви на различни отрови – от въглероден оксид до формалдехид, които се задържат и носят във въздуха.
Кой е най-застрашаващият замърсител на въздуха в помещенията?
Ако имате или познавате някой, който страда от астма, знаете, че качеството на въздуха в помещенията за пациентите с астма е важно. Едно от най-застрашаващите неща, които могат да повлияят на качеството на въздуха в помещенията за страдащия от астма или за всеки, който има алергии или други дихателни проблеми, е цигареният дим.
Цигареният дим не само затруднява дишането на хората, които страдат от тези проблеми, но и ги излага на пасивно пушене, което доказано причинява рак. Да, над 200 отрови, които тютюнът вкарва във въздуха заедно с канцерогените, допълнително затрудняват дишането им.
Защо качеството на въздуха е по-лошо през нощта?
Добре, стоейки на ъгъла на улицата, където минава трафикът, автобусът, който спира, за да натовари и разтовари пътници, може да изхвърля опасни токсини. Въпреки това престоят вътре не е много по-добър. Всъщност според някои проучвания качеството на въздуха в помещенията е пет пъти по-лошо от това навън. Дори приготвянето на любимото на всички празнично ястие е токсично за качеството на въздуха в помещенията.
Отворете вратата и пуснете свежия нощен въздух, нали? Отново грешка! С понижаването на температурата през нощта автомобилните емисии, CO2 и всички други замърсители се задържат в приземния слой на атмосферата. Ако в дома ви няма добра вентилация, дишането става още по-лошо.
Как да почистя въздуха в дома си?
Качеството на въздуха в помещенията и растенията се свързват от години. Закупуването на по едно живо зелено растение за всяка стая ще направи чудеса за качеството на въздуха в помещението. Други начини за постигане на ползи за качеството на въздуха в помещенията са:
Първа стъпка: Увеличете вентилацията. Днес къщите са уплътнени по-плътно от всякога, защото се опитваме да облекчим сметките си за комунални услуги с по-малко охлаждане и отопление. Съществуват десетинчови екрани, които можете да монтирате на прозорците си и които осигуряват струйна вентилация чрез филтри, която позволява навлизането на свеж въздух, като същевременно извежда замърсителите в дома ви.
Втора стъпка: Включете климатика си: Да, това е почти стандартно през лятото, но е важно за подобряване на качеството на въздуха в помещенията. Защо? Повечето замърсители са разтворими във вода и тъй като климатикът отстранява водата от атмосферата, той отстранява и замърсителите на въздуха, праховите частици и полените.
Трета стъпка: Инсталирайте HEPA филтър. Не само че трябва да сменяте или почиствате въздушния филтър на всеки 30 дни, но като използвате HEPA филтри за еднократна употреба, ще почистите и подобрите качеството на въздуха в дома си още по-добре.
Свържете се с elplovdiv.com днес за нуждите си от тестване на качеството на въздуха в помещенията в Пловдив и близките околни населени местности.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!